Herzlich willkommen in Gablonz!


Jablonec / Gablonz, dnes Jabloneček je zaniklá obec v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Ralsko. Dnes místo duchů ukryté v údolí Mukařovského potoka uprostřed lesů, na české poměry daleko od civilizace, byla dříve jedna z největších obcí v okolí. Jablonec měl v roce 1921 sečtených 105 domů a 432 obyvatel – z tohoto počtu bylo 25 Čechů, 406 Němců a jeden obyvatel byl jiné, nezjišťované národnosti. V místě byla česká i německá škola, kostel, farní úřad i četnická stanice. I díky všudy přítomným pozůstatkům bývalých obydlí, ovocným stromům v místních lesích a dalším indiciím, které nám připomínají časy dávno minulé má toto místo nezaměnitelný genius loci. Vítejte v Jablonečku!

Jablonecek34vs15
Hostinec na návsi v Jablonečku v roce 1934 a nyní. Při našich závodech zde budou mít své stanoviště autobusy, jen to pivečko již jim tam asi nenačepují, škoda. (Foto: převzato z portálu zanikleralsko.cz)

Po skončení 2. světové války v roce 1945 byla obec začleněna do vojenského výcvikového prostoru Ralsko a z větší části srovnána se zemí. Dominanta obce – kostel Narození Pany Marie, který stál ve stráni naproti České škole, byl armádou odstřelen a dnes z kostela zbyly jen trosky. Poslední bohoslužba se zde konala právě na den zasvěcení kostela (8. září 1947). Při sobotním závodě JO budete mít jedinečnou možnost se po základech kostela proběhnout.

Jablonecek34vs15
Kostel a Česká škola v Jablonečku v roce 1934 a nyní. Dříve se po touto ulicí chodilo na bohoslužby, letos se jí bude dobíhat do cíle. (Foto: převzato z portálu zanikleralsko.cz)

Zbytky domů jsou dobře znatelné na stráních západní části obce. Trosky obvodových zdí stojí místy i do dvou metrů výšky. Nejčetnější pozůstatky budov najdete v severní části Jablonce (na severním svahu údolí, kolem boční rokle, podél přístupové cesty ke shromaždišti). Jednalo se o zemědělské usedlosti a statky. Nacházejí se zde jednotlivé zdi domů, zavalené i volně přístupné sklepy. Je zde velké množství umělých nádrží na vodu. Vyskytují se zde neoznačené hluboké studny. Kdo bude mít zájem, může si cestou na shromaždiště či ze sobotního cíle pozůstatky obydlí po pravé straně přístupové cesty od Jablonečku prohlédnout.

Jablonecek34vs15
Oslava velikonoc roku 1934. Po 82 letech se sem dav lidí vrátí, tentokrát bude ale proudit na start a z cíle sobotního závodu JO. (Foto: převzato z portálu zanikleralsko.cz)

Až se budete blížit na shromaždiště našich závodů potkáte budovy už pouze tři - přeživší ruiny české a německé školy a obydlí jediného současného obyvatele. Za to ale v místě dřívějších usedlostí a polností potkáte čtyři veliké areály nejvýkonější sluneční elektrárny v ČR. Alespoň jedno nej si tedy Jabloneček drží, ikdyž srdce orienťáka při tomto pohledu zrovna neplesá.
Nic naplat, časy se mění, magie místa ale zůstává. Tedy, vítejte v Jablonečku, nebo spíše chcete-li rečí většiny původního obyvatelstva, "Herzlich willkommen in Gablonz!"

Daniel Wolf,
ředitel závodu


Zdroje a více informací:
http://www.zanikleralsko.cz/clanky/obce/jablonec-----gablonz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jablone%C4%8Dek_%28Ralsko%29
http://www.mestoralsko.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=13922&id_dokumenty=1201

30.03.2016