Jabloneček: Prvotřídní zapadákov a prasata - fajnšmekři


Jak to bylo kdysi v roce 2014? Proč se sobotní oblastní závod poběží pouze na torzu mapy? Co se skrývá za plotem, podél kterého pojedete několik kilometrů do arény? Jaké keříky potkáte ve štafetovém pytlíku? A kdo vyhraje nedělní štafety?

Les u Jablonecku
Pohled od arény závodů ČP, ŽA, ŽB v roce 2014 u Rokyté směrem k Bezdězu. (Foto: Jenda Schulhof)

Polovina mapy, víš, nezbyla nám celá..

Lesy v okolí Jablonečku nehostí vrcholový orienťák poprvé. Stejnojmenná mapa hostila v roce 2014 dvojzávod Českého poháru a Žebříčků A a B-Čechy, kam se sjelo na 1600 závodníků. Těm se závody vryly do paměti jako ty, kam dorazilo nejvíce lidí, kde nejvíc z celé sezóny pršelo, spíše tedy by se dalo říct – “lilo jako z konve”, kde to v lese v prudkých svazích nejvíce klouzalo a kde bylo nejvíce ToiToiek. Právě na torzu mapy z tohoto pohárové klání se poběží oblastní závod. Na torzu proto, že hned po zmiňovaných závodech se veliká část mapy uzavřela výstavbou nové obory pro divoká prasata. Bohužel o tom, proč prasata potřebují k rozrytí zrovna ten nejzajímavější a nejčlenitější kus terénu, můžeme tedy jenom spelukovat, ale zřejmě jsou to fajšmekři.. Ať tak či tak, vy poběžíte závod mezi ploty. Od západu na Vás skrze pletivo budou dohlížet majestátní zubři a od východu zase prasečí fajnšmekři. Jabloneček je prostě dobrodružství.

Les u Jablonecku
Bukový svah, který zaujímá část prostoru štafet. (Foto: Dan Wolf)

Pro štafety pořadatelé chystají nový terén severně od Jablonečku, který ovšem svým charakterem bude velmi podobný – na pohled pěkný les, kde se střídají borovicové pasáže s borůvčím, rozptýlené smrkové hustníčky či prudké bukové svahy přikryté listím. V závěrečném pytlíku pořadatelé slibují i trochu toho podrostu a v polootevřených partiích se můžeme těšit i na hojný porost janovce.

Ať už budou ale víkendové závody jakékoli, nejvíce závodníků v sezóně tam nejspíše nebude, tak snad ani nebude nejvíce pršet. No, předpověď je tedy taková všelijaká.

Les u Jablonecku
Rozptýlené smrkové hustníčky. Ty můžete čekat na štafetách i při oblastním závodě. (Foto: Dan Wolf)

A kde hledat favority?

Mezi ženami loni dominovaly štafety SK Žabovřesky Brno, mnohde nebylo překvapením, když stupně vítězů obsadily pouze štafety z jednoho klubu, a i letos budou patřit všechny brněnské štafety k favoritkám. Zatopit by jim určitě chtěly také štafety Pardubic, OK99 Hradec Králové, Pragy Praha či “domácí” štafeta OOB Turnov.

V mužích sice není postavení “Žabin” tak dominantní, nicméně mezi favority na podiové umístění s nimi musíme počítat, už jen proto, že po vítězství v prvním kole vedou celkové hodnocení ČPŠ. Největšími soupeři by jim měly být štafety Pragy Praha, OK99 Hradec Králové, OK Lokomotiva Pardubice, SC Jičín a pořádající OOB Turnov.

V dorostenkách první klání v Michnovce ovládla děvčata z hradecké Slávie. Tato štafeta bude určitě také patřit k velkým favoritům, šlapat na paty holkám budou především děvčata z Pardubic Pragy Praha, Rychnova nad Kněžnou, OK99 Hradec Králové či Prostějova.

Poslední kategorií, kde se bojuje o pohárové body je kategorie dorostenců. Tam první letošní kolo v hradeckých rovinách ovládla domácí štafeta OK99. Pole favoritů je v této početné kategorii ale poměrně široké, na medaili by měly aspirovat štafety Luhačovic, SK Prostějov, Slavie Hradec Králové, Pardubic či brněnských Žabovřesk.

Les u Jablonecku
Skalka ve svahu. (Foto: Dan Wolf)

Sami jsme zvědavi, koho jednotlivé oddíly nasadí, ostatně i vy můžete sledovat, jak se nám plní soupisky. Pořadatelé jsou připraveni a těší se na Vás v prvotřídním zapadákově mezi zubry, prasaty a solárními panely. Těšíme se v Jablonečku!


Dan Wolf

12.04.2016