1984, 2000, 2016. Po 16 letech zpět na Kalichu!


Co 16 let, to závody na Kalichu. Tak snad to tak nebude platit i nadále.. První dohledatelná již opravdová OB mapa prostoru Kalicha je datována do roku 1977 a není pod ní podepsán nikdo jiný než Vašek Zakouřil. Prostor dále hostil slavné jičínské pětidenní závody v roce 1980 a další mega Pětidenní a Světový pohár v roce 1984 a potom? Ticho po pěšině a dlouho nic. Až po dlouhých 16 letech se mohli závodníci na Kalich vrátit při závodu Českého poháru a Kozel Cupu v září roku 2000. A teď po dalších dlouhých 16 letech bude prostor hostit první a částečně i třetí etapu PP 2016. Takový je ve zkratce orienťácký příběh dalšího legendami opředeného prostoru, který navštívíte v rámci PP 2016. Co Vás tedy čeká?

Skalní průchody ve skalním městě na Chlévišti, které bude hostit první etapu.


Dlouhé pauzy mezi závody svědčí o veliké citlivosti tohoto velmi chráněného území. Kalich a Chléviště jsou spolu s Klokočskými skalami nejhezčí skalní města severní části Českého ráje, a také jsou patřičně chráněná. Ale zatímco na Klokočí se noha orientačního běžce jen tak nepodívá, na Kalichu se můžeme po 16 letech proběhnout. Na nějakých 30 - 45 minut v první etapě a delší kategorie pak i v etapě třetí.

Ještě dnes při povídání s místními o orientačním běhu a při jednání o povolení se vrací vzpomínky na 5 dnů OB a Světový pohár 1984. Já si to tedy nemohu pamatovat, neb jsem ještě nebyl na světě, stejně jako většina současného pořadatelského týmu, ale asi to muselo být velké. Tak velké a punkové, až to všechny naštvalo a prostor se stal na dlouhá léta pro OB zapovězeným. Bohužel. Ostatně dostat na Kalich a Drábovnu závod Českého poháru v roce 2000 byl skoro nadlidský úkol a bylo to vidět. Předseda tehdejšího organizačního výboru Mirek Šulc tenkrát poznamenal: "Závody se připravovaly více jak 1,5 roku, moje složky s dokumenty obsahovaly asi 50 stran dopisů, vyjádření a stížností. Pořadatelé pětidenních v roce 1984 dokázali tak popudit vůči OB myslivce a místní obyvatele, že ti nám to připomínali, kde se jen dalo.." A i když šlo nakonec v podstatě skoro o ilegální závod tak se uspořádat podařil. A kdyby Maďarská výprava nemusela běžet bosa, protože měla jenom boty s hřeby a v neděli stavitel nepostavil kontrolu uprostřed kamenného pole, kterou i zkušení eliťáci hledali 10 minut, tak to byl parádní závod o kterém se opět mluvilo ještě dlouho po jeho skončení.

I po 32 letech se v lese dají najít pozůstatky po 5 dní OB. :( Kvalitní socialistické plechové štítky s vyraženým číslem kontroly a vyznačením etapy. Tady dokonce na stejném místě, kde bude kontrola i letos.


Článek z časopisu OB 5/2000 od Radka Novotného o Kozel Cupu na Kalichu a bludném kruhu v kamenném poli. Letos v inkriminovaném místě budou také kontroly, ale mapa určitě nebude bezcenný cár papíru..


V roce 2012 již za účasti současného týmu se podařilo uspořádat jednu z etap PP v jižní části prostoru na Zbirohách a letos opět můžeme nakouknout i na Kalich.

První etapu - krátkou trať připravuje Jana Omová, na elitních tratích dospělých se podílí i naše reprezentantka Míša Omová. Čeká vás middle, který bude částečně ve skalních městech, částečně v kamenitých svazích a částečně i v běhatelnějším lese. Vítězné časy hlavních kategorií jsou očekávány někde kolem 40 minut, takže snad to bude pro všechny pořádný zážitek. Zbrusu novou mapu Kalich (výřezy Chléviště, Zbirohy) připravil Josef Borůvka za výpomoci Petra Uhra. Páteční podvečerní middle se poběží na mapě v měřítku 1:7500, a i tak to bude pro někoho obtížné, nedělní klasiku poté hlavní kategorie poběží na desítce a žáci a veteráni opět na "sedmapůlce".

I takto romantické výhledy při západu slunce mohou zažít později startující závodníci první etapy PP 2016.


Mapař Pepa Borůvka mapoval Kalich pro Český pohár v roce 2000 a další příležitost dostal letos před PP. Mapy jsou v lecčem nesrovnatelné. Pepa nám odpověděl mimo jiné i na otázku, jestli bylo těžší zmapovat prostor letos nebo v roce 2000: "Největší rozdíl z pohledu mapaře jsou podklady. V roce 2000 byla podkladem pouze stará mapa a ZM a tomu také odpovídá absolutní umístění objektů. Přitom ale polohy blízkých objektů mohou být i v tomto případě znázorněny s dostatečnou přesností pro rozhodování závodníka. Po 16-ti letech si nepamatuji, jak šlo mapování v roce 2000, ale domnívám se, že letošní mapování bylo vzhledem k podkladům jednodušší a hlavně rychlejší."

I tyto výhledy na Suché skály můžete spatřit při běhu kolem vrchu Sokol.


A jak bude pokračovat příběh orientačního běhu na Kalichu dále? To teprve uvidíme. A dost možná to záleží i na Vás, závodnících. Nicméně pořadatelé se budou snažit uspořádat závody s úctou a respektem k tomuto místu a věříme, že závodníci k tomu přistoupí stejně tak. A i přesto, že pokyny k závodu jsou spíše soupis omezení a nařízení, kam všude se nesmí vstupovat a co se nesmí dělat, věříme, že nám všichni pomůžete postupně navracet lesk a bezproblémovost orientačního běhu v Českém ráji i v očích místních obyvatel, turistů a hajných. Moc děkujeme!

11.08.2016