Předstartovní horečka vrcholí


Do startu závodů zbývá jen několik dnů, tratě jsou postavené, mapy se tisknou a připravují. V úterý večer končí veškeré možnosti odhlášek a změn. Poté zveřejníme startovní listiny a detailní pokyny pro závodníky. Vy můžete zatím studovat parametry tratí a chystat se na to, co Vás od pátku do neděle čeká. A co že Vás tedy vlastně čeká?

Závody netradičně otevře krátká trať již v pátek v podvečer. Poběží se na mapě Chléviště v měřítku 1 : 7 500, avšak stavitelka tratí přesto všem hůře vidícím doporučuje na buzolu lupu. Na start to bude do kopce (160 metrů převýšení), ale za tento výšlap budete náležitě odměněni. Tratě Vás provedou okolo Besedic a přes skalní města Kalich a Chléviště. Čeká Vás náročný terén, jak mapově tak i fyzicky s velmi těžkou podložkou, kterou tvoří vysoké borůvčí a místy kapradí. Tratě staví Jana a Míša Omovi a dá se čekat, že to bude poctivý middle, v hlavních kategoriích spíše kolem 40 minut vítězného času.

V sobotu se závodníci přesunou výšlapem na kopec na opačnou stranu údolí – na Drábovnu. Tam se poběží další krátká trať, kterou připravil Filip Wolf na nové mapě v měřítku 1 : 7 500. Záměrně je připraven spíše delší middle, protože je to nezvykle jediná sobotní etapa, navíc v unikátním terénu. Pokud Thierry nezmění plány a místo MS nedorazí na PP, tak testování naznačuje, že vítězné časy hlavních kategorií budou někde mezi 40 a 45 minutami, což třeba někteří mohou nést nelibě, ale věříme, že většina to spíše ocení, když už tam vyleze ten kopec. Skalnatý terén, úzké průchody, borůvčí místy snad ještě vyšší než na Kalichu, orienťák na Drábovně je výzva!

Na PP nezvykle volné sobotní odpoledne poté můžete využít k relaxaci a výletům po okolí, ale už v 16 hodin začne kvalifikace doprovodného klání „O-RUN Píchač PP 2016“. 16 nejlepších Píchačů postoupí do velkého finále, které odstartuje v centru závodů v 18 hodin. Na finále Píchače naváže od 20 hodin večírek v maloskalské sokolovně. Přijďte se pobavit a náležitě s námi oslavit 25. ročník Pěkných prázdnin! Živá kapela, DJ Šulda, pivo, limo, občerstvení a mnoho dalšího! Obě doprovodné akce jsou samozřejmě pro závodníky PP zdarma.

Program závodů poté završí nedělní klasická trať na Kalichu. Stavitel Honza Vřešťál pro Vás připravil kopcovitou a skalnatou klasiku, ale vzhledem k tomu, že start je o nějakých 130 metrů výše než cíl, tak výsledný výškový profil bude vyhovovat hlavně downhillistům a zvládne ho snad každý. Poběží se na nové mapě Kalich. Hlavní kategorie DH16 – DH21 mají mapu v měřítku 1 : 10 000, pro ostatní jsme vzhledem k enormní členitosti připravili mapu 1 : 7 500. No a zatímco obě krátké tratě budou záměrně trošku delší, tak nedělní klasika bude v hlavních kategoriích zase trošku kratší, říkali jsme si, že předepsaných 90 minut Vás tam trápit nebudeme. I když, kdo ví. Hlavní rozhodčí nedělní etapy Jindra Kořínek vtipně poznamenal, že „čas na Kalichu plyne tak nějak jinak..“

A kdo bude patřit k favoritům?

Loňský obhájce vítězství Miloš Nykodým se s několika dalšími reprezentanty ulívá z PP na MS ve Švédsku a vládce několika zatím posledních letošních vícedenních Patrik Horák se přesouvá do role roznašeče kontrol, a tak pomyslný trůn je uvolněn dalším zájemcům, konkrétně jich je 61. Rvát se o něj budou především mladí Matouš Fürst, Tomáš Kubelka a Ondřej Semík, jim by měli konkurovat zkušení mnoha ročníky PP ostřílení borci Martin Janata, Michal Horáček, Petr Losman a Honza Mrázek, Jan Flašar či Borek Sysel z Pragovky a nebo někdo z pardubických závodníků – Radek Nožka, David Procházka, Zbyněk Štěrba. Do elitní desítky budou chtít promluvit i němečtí závodníci Moritz Döllgast, Erik Döhler či maďar Csaba Gösswein. Tradičně výrazně méně početně obsazená je dámská elita. Tady by k hlavním favoritkám měla patřit reprezentantka Adéla Jakobová, jí bude konkurovat Kamila Gregorová, Anna Štičková, Marie Procházková, Kristýna Kolínová, Němka Dorothea Müller či Maďarka Korinna Tóth. Jak to všechno dopadne uvidíme v neděli po druhé hodině odpolední na závěrečném vyhlášení vítězů.

Pěkné prázdniny 2016 budou náročné, jak pro pořadatele, tak pro závodníky, ale věříme, že si všichni odneseme spousty silných zážitků a společně vytvoříme důstojnou a parádní oslavu 25. PP narozenin. Těšíme se na Vás!

15.08.2016