Stavitelé tratí: Máme upečeno!


Čeká nás poslední pracovní týden před startem, ještě než vyjdou pokyny, můžete si přečíst "rozhovor" se staviteli tratí jednotlivých etap. Jak oni vidí daný terén a možná prozradí i na co se máte připravit..

Ukázky map

Nejprve Jana Omová, stavitelka první etapy, povídá, co že si to pro Vás nachystala.

Prostor, který jsem dostala má čtyři odlišné části. Poměrně jednoduchou úvodní "plošinu", která však není rozhodně plochá, prudké svahy a hluboká údolí, kde je potřeba více než do mapy koukat pod nohy. Mapově to zde není složité, někdy až primitivní, zejména při dohledávkách zdola, ale nějak se přes ně musíme dostat. Běžecká část v nově zmapované části Skaláčku s terénními tvary i objekty, která lahodí i oku a pro fajnšmekry ke konci kousíček typických skalních průchodů a pořádných skal. Až na výjimky mají tratě velké převýšení, ale zase na úkor délky. Všichni nemůžete bohužel do všech částí. Jednak by Vás to zničilo hned na úvod, a pak je také nutno brát v úvahu CHKO a 1000 lidí neposlat jedním skalním průchodem.
Snažila jsem se odlišit fyzickou a orientační náročnost u různých kategorií, u těch starších je možnost obíhání s menším převýšením, někdy to však možnosti terénu zcela neumožnily. Terén jsem několikrát sama prošla a všechny svahy bez problémů vylezla a s opatrností slezla.
Přeji Vám všem příjemné proběhnutí po cestách i necestách, pokochejte se krásami konce velkého kaňonu a ve svazích dbejte zvýšené opatrnosti, listí se smeká a věřte mi, že bez převýšení to opravdu nejde. :)

A jak vidí prostor Boreckých skal pro sprint Daniel Wolf?

Ve druhé etapě Vás čeká lehce změna terénu i typu běhu. Krásný prostor na Borech nabízí ideální podmínky k lesnímu skalnímu sprintu, který má své tradiční místo v programu PP. Lehce proběhnete skalním labyrintem a průchody, které v podmínkách sprintu nahradí uličky starobylého městečka, minete novou kaskádu romantických jezírek, lehce si zašplháte, ale pak to určitě rozpálíte na plné kule po rychlé náhorní plošině a na jejích krajích Vás budou provázet nádherné výhledy na Trosky a Kozákov. Většina z Vás si to asi na Borech užije déle, než je běžný směrný čas, ale vždyť jsou Pěkné prázdniny, není to mistrák a přeci nepojedete déle autobusem než poběžíte!
Ať se daří a hlavně ať Vás to baví!

A jestli bude závěrečný long opravdu "long" přiblíží Martin Vlček.

V neděli na závodníky čeká závěrečná fyzicky i mapově náročná zkouška. V úvodu je většina tratí tvořena především delšími úseky na volbu, nejdelší kategorie zavítají i do divokého údolí horní Čertoryje. Následuje hravý traverz a seběh na občerstvovací stanici určenou k doplnění sil před závěrečnou middlovou vložkou na orientačními běžci dlouho nenavštíveném kopci u Rokytnice. Při přeběhu přes vřesem zarostlý vršek, či prozkoumávání přilehlého skalního labyrintu, musí zaplesat srdce každého orientačního běžce. U nejkratších kategorií jsme se přitom rozhodli vynechat úvodní především fyzicky náročnou pasáž a připravili v okolí zmiňovaného kopce krátké tratě přinášející čistou radost z orientačního běhu. Však budete moci sami posoudit již za týden!

Těší se tým stavitelů PP 2013!

18.08.2013