Ředitel na slovíčko s mapařem


Jabloneček - ukázkaByla dokončena úplně poslední revize mapy před závody a mapa je nyní připravována k odeslání do tisku. Práce hlavního kartografa je tedy u konce. Jak se mladý mapař Honza Picek vypořádal s novou rolí hlavního kartografa velkých závodů, co ho překvapilo v lese a na co by závodníky do Jablonečku pozval? Na to všechno se vyptával ředitel závodů Dan Wolf a vy si můžete odpovědi přečíst v našem rozhovoru.

Ahoj Honzo! Když jsem si vymyslel kandidaturu na pořádání áček v prostoru Jablonečku, moc nadšený jsi prý nebyl, protože jsi tam chtěl pořádat sám. Jablonec v Jablonci, to by ostatně bylo stylové. Už tě přešla zlost? :)

Jéžiš, to si už vůbec nepamatuji a určitě žádnou zlost necítím :-). Naopak jsem rád, že se Ti podařilo objevit zajímavý terén, já jsem si spíš před tím dělal srandu. Je ale pravda, že závody za pořadatelství našeho oddílu v bývalém Jablonci, který je vzdálený asi 45 km od Jablonce nad Nisou, by byly opravdu stylové. Zajímalo by mě, kolik závodníku by přijelo do Jablonce nad Nisou. :-)

Pokud vím, tak v pozici hlavního kartografa na vrcholných českých závodech jsi poprvé. Jak ses vypořádal s novou rolí a jak probíhala spolupráce s ostatními mapaři?


Ano, je to tak. Ale jelikož již pár let mám na starosti mapování v Jablonci, tak to pro mě úplná novinka nebyla. Nové bylo jen to, že jsem musel znát termíny ostatních mapařů, abych připravil hranice a podklady pro jejich mapování a trochu je uháněl, aby mi ihned po skončení práce poslali svou část, na kterou navazovali jiní. Kromě Pepy Borůvky zde nikdo nemapoval např. 2 měsíce v kuse, ale vždy sem přijeli na zhruba týden, odjeli a pak se znovu vrátili.


Sám jsi velikou část mapoval. Bylo mapování Jablonečku něčím specifické nebo jiné, než jsi zvyklý?

Uvedu jeden fakt - rovinatější části jsem mapoval v průměru za 110 hod/km2, kopcovitější terén se skalkami nebo terénními detaily za cca 80 hod/km2.

Je něco, čím tě les v bývalém vojenském prostoru překvapil?

Absencí podrostu (kopřivy, ostružiny). Jediné místo je kousek od centra závodu. A také bohatou faunou a flórou, o-botanici i o-zoologové budou ve svém živlu.


Hlavní požadavek ode mě, jakožto od pořadatele byl, aby mapa byla jednotná a plně v souladu s mapovým klíčem. Jsi s výslednou mapou spokojený?

Ano, snažili jsme mapovat podle klíče, i když jsem si vědom, že min. velikost plošných značek nebyla vždy zcela dodržena (ale neviděl jsem dlouho mapu, kde by to bylo dodržováno). Ale dvojí velikosti výrazných stromů nebo vývratů či značku opticky hustý les na mapě nečekejte :-). Mapa je dělána do měřítka 1 : 15 000, díky tomu odpovídá stupeň generalizace.

Jako kartograf znáš závodní les asi nejlépe ze všech. Na co by si tam závodníky pozval?

Závodníky čeká několik typů terénu, od rychlých rovin po náročné kopce. Nečekejte skalní města, ale velmi různorodý a zajímavý les, který nikdy nebyl zmapován!


To by byl Jabloneček. Kde dále se teď budeme moci setkat s mapami z tvé dílny?

V sobotu odjíždím mapovat do Švýcarska na tři týdny, ihned poté musím zpracovat mapu pro Celostátní Přebor škol. Pak si dám pauzu na státnice a o prázdninách mě čeká pár projektů v naší pěkné oblasti (Litvínov, Teplice, Bohemia 2015).


Děkuji Ti za příkladnou spolupráci na celém projektu i za rozhovor!

Taky díky, ať závody dobře dopadnou!

7.05.2014