Vítejte v lesích u Jablonečku!


Čas do startu sobotní klasické trati už se dá počítat na hodiny, a tak mi dovolte Vás všechny jménem turnovských pořadatelů srdečně přivítat na dvojzávodu Českého poháru, INOV8 Cupu - Žebříčku A a Žebříčku B – Čechy v lesích mezi Rokytou a Jablonečkem.
My jsme připraveni, ladíme poslední detaily a věříme, že se Vám naše závody budou líbit, a že budete odjíždět spokojeni. Teď už si všichni jen přejeme, že pesimistická předpověď počasí nevyjde a užijeme si společně u Rokyté příjemný víkend.
Les u Jablonečku nebyl ještě nikdy navštíven nohami orientačního běžce, a proto pokud se chcete dozvědět ještě něco málo o prostoru závodu a o jeho cestě od opuštěného lesa po vojácích až k hostitelskému místu vrcholných orientačních závodů, tak čtěte dále. Přeji Všem v lese správný směr a hodně zdaru!


Daniel Wolf, předseda organizačního výboru

Zapomenutý kraj

Kdo by v dnešní době řekl, že v lese, kterým budete o nadcházejícím víkendu probíhat, stálo dříve několik vesnic a osad a panoval čilý ruch. Přímo na mapě můžete potkat pozůstatky osad Prosíčka, Chlum a Jabloneček. Na shromaždiště přijedete skrze bývalou Horní Krupou.
Vůbec v celé oblasti dnešního „Ralska“ se až do konce druhé světové války nacházelo přes 20 vesnic a dalších 20 osad. Po válce a odsunu původního německého obyvatelstva zůstal tento kraj doslova prázdný. Toho využila i Československá armáda, která zde roku 1950 založila vojenský výcvikový prostor. Ten posléze převzala sovětská armáda a trval až do roku 1992.

Pěkné stránky mapující bývalé osady včetně dobových fotografií.

Po vojácích orienťáci

Dnes je to již 23 let, co tento kraj opustil poslední sovětský voják. 23 let leží tyto prostory ladem a nevyužity. Vše se změnilo na konci srpna roku 2012, kdy jsme s jádrem pozdějšího organizačního výboru naplánovali výběh z Mukařova. Je to největší les nejblíž k Turnovu mimo CHKO Český ráj a terén nás velmi zaujal. Jasně, není to žádná vyložená bomba, ale to by tam už byla buď mapa, nebo národní park. Les u Jablonečku nás zaujal jednak svojí velikostí, protože je to určitě největší les, který máme k dispozici a také svým životem. Hned při prvním probíhání jsme v lese potkali šest krásných jelenů, zjistili, že tam žijí mufloni a poblíž zubři. Jedinou kaňkou byl objev obří solární elektrárny přímo uprostřed lesa v místě plánovaného shromaždiště.
A pak už to šlo naráz. Několikrát jsme les proběhali, řekli jsme si, že stojí za zmapování a představení ostatním orienťákům. Pravda na „PéPéčka“ to zrovna terén svým typem není, a tak jsme zkusili podat kandidaturu na ČSOS na pořádání celostátních závodů, protože ty si tento les zaslouží.
A ono to vyšlo. Děkujeme za důvěru!

Jestli se les bude líbit i Vám, budete moci posoudit již zítra a v neděli. Těšíme se na Vás u Rokyté!

15.05.2014