Jako úřadující mistři republiky a špičkový český klub vstoupili běžci z turnovského oddílu orientačního běhu do sezóny 2012. Cíle byly jasně vytyčeny. Přivézt co nejvíce medailí z vrcholných akcí a obhájit mistrovský titul v družstvech, protože to se ještě žádnému klubu v mnohaleté historii českého orientačního běhu nepovedlo.

Na mistrovství České republiky se nakonec podařilo získat patnáct mistrovských medailí, z toho neuvěřitelných šest zlatých a dalších pět přivezli, z různých disciplín a koutů republiky, do Turnova naši veteráni. Největší hvězdou se opět stal Tomáš Dlabaja, který zvítězil na MČR ve sprintu v Děčíně a vybojoval bronz na skvěle obsazeném domácím královském šampionátu na klasické trati na Kosti, navíc domácí sezonu ukončil v čele pořadí českého rankingu. Dařilo se i v mladších kategoriích, kde medaile pro Turnov získali především Petra Pavlovcová, která vyhrála dvě nejprestižnější MČR na krátké a klasické trati v kategorii juniorek, Anna Štičková, Adam Chloupek, Patrik Horák, Markéta Poloprutská a Vít Zakouřil. Pět medailí jsme získali i v týmových soutěžích. O tu nejcennější se bojovalo především na MČR klubů, kde ovšem tým obhájce titulu, bohužel prohrál těsný finiš a turnovští orientační běžci zůstali letos stříbrní. Ovšem i to je skvělý výsledek. A tak se o největší týmový úspěch roku postaraly turnovské ženy, které ve složení Petra Pavlovcová, Iva Rufferová a Michaela Gomzyk-Omová vybojovaly titul mistryň ČR ve štafetách.

Historických úspěchů ovšem dosahoval český orientační běh v letošním roce i na mezinárodní scéně. A turnovští orientační běžci hráli hlavní roli. Anna Štičková vybojovala pro Českou republiku zlatou a stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy dorostu. Hned trio závodníků – Petra Pavlovcová, Markéta Poloprutská a Adam Chloupek nás reprezentovali na Mistrovství světa juniorů, kde Adam Chloupek vybojoval čtvrté místo s českou štafetou. Michaela Gomzyk-Omová se potom představila v české reprezentaci na Mistrovství Evropy ve Švédsku a na Euromeetingu v rakouském Innsbrucku, kde dokázala skvělým výkonem vyhrát královskou disciplínu – klasickou trať. Největší hvězdou se ale stal Tomáš Dlabaja. Po účastech na květnovém ME a Euromeetingu se představil i na Mistrovství světa ve švýcarském Laussane, kde běžel za Českou republiku štafetu a spolu s Janem Procházkou a Janem Šedivým z pražského klubu SK Praga vybojovali historický titul mistrů světa ve štafetovém závodě pro Českou republiku! Tomáš Dlabaja se stal i třetím nejlepším českým orientačním běžcem sezony a spolu se štafetou získal sedmé místo v prestižní anketě Sportovec ČR roku 2012 v kategorii týmů, hned za olympijskými medailistkami v atletice a fotbalisty ČR.

Rok 2012 byl tedy dalším skvělým a zlomovým rokem pro turnovské orientační běžce a bude těžké obhájit všechny vydobyté pozice i v letech dalších. Udržet turnovský orientační běh na špici, bude ovšem ta největší výzva!

12. 11. 2012 | Daniel Wolf
PARTNEŘI ODDÍLU