Když jsme se ve čtvrtek 31.3. “nalodili” před halou TJ do Sváti a Zelené příšery a vypravili se s  celkem 23 dorostenci pod hlavičkou JO na mezinárodní utkání dorostu CEYOC do Polska (Olkusz), předpověď nám slibovala náročné podmínky, a to se naplnilo v míře vrchovaté.  Už během 8 hodinové cesty začaly poletovat první vločky a po ubytování v příjemné ubytovně v Kielkowicích nás čekalo probuzení do bílé zimní krajiny a tak to mělo být po celou dobu našeho pobytu.

 

Prvním závodem byl páteční sprint v hornickém historickém městě Olkusz. Logisticky to pro nás bylo náročné, protože cíl byl na hlavním náměstí bez zázemí, takže jsme se snažili zaparkovat auta co nejblíže cíle a nechat je otevřená pro naše závodníky. Samotný sprint byl hezký, střídaly se pasáže v historickém centru s pasážemi ve vilových čtvrtích, tratě měly hodně kontrol s převážně krátkými postupy.  Bohužel v náročných podmínkách byl průběh v některých kategoriích na hranici regulérnosti u nefungující kontroly či  přemístění jiné v průběhu závodu.  Ale nakonec  žádné protesty podány nebyly, z našich závodníků se na předních místech umístily v D18 na 3.místě M.Novotná a na 6.Kristýna Matyášová a v H18 na 4.místě Matěj Tkáč a na 5.místě Štěpán Waldhauser.

Na další dva závody se centrum přesunulo blíže k našemu ubytování na okraj městečka s historickým hradem Ogrodienz, přičemž ještě přituhlo a napadlo celkem až přes 20 cm sněhu. Sobotní middle byl velmi hezký, sněžná romantika ale změnila pohled na mapované tvary a cesty, a naše závodníky jsme se na to pokusili připravit. V lese bylo množství skalek, na mapě podobných našim pískovcovým skalám, ve skutečnosti to byly zvláštní slepencové horniny. Nebýt sněhu, tak by závod byl spíše jednodušší, ale sníh ho zásadně změnil, samozřejmě vzadu startující měli významnou výhodu. Nejvíce od nás uspěla vítězná Míša Novotná, do desítky se vešla ještě v D18 na 9.místě S.Pesničáková, v D16 na 10.místě Bára Chrástová a v H18 na 9.místě M.Tkáč a na 10.místě Š.Waldhauser. Večerní vyhlášení na osvíceném středověkém hradu s hymnou pro vítěze mělo velmi příjemnou atmosféru zpestřenou koulovačkou a sněžnou skluzavkou z hradeb.

 

Závěrečné štafety byly vyvrcholením třídenních závodů a i počasí to tak pochopilo a vykouzlilo slunečné mrazivé počasí s čerstvým prašanem. Terén byl značné odlišný od middlu, převládaly rovinaté postupy v různě zeleném porostu s pasekami, sníh smazal porostová rozhraní a výrazně zvýšil náročnost mapování. Podařilo se nám díky vstřícnosti německého týmu zkompletovat druhou D16 štafetu a Báře N. domluvit atraktivní spoluběžce v mix štafetě, takže si nakonec zaběhlo všech našich 23 závodníků, což byl vzhledem k podmínkám, únavě atd. skoro zázrak. Protože karma asi opravdu funguje a naši mladí závodníci vytvořili výbornou a odolnou partu, tak jsme byli odměněni výbornými výsledky, 6 štafet bylo na podiu! V D16 skončila na 6.místě štafeta ve složení Chrástová, Lipenská, K.Lamačová, česko – německá štafeta pak na 9.místě.  V H16 se blýskli kluci ve složení Tomášek, Patka, Mairich 4.místem, hned za reprezentačními týmy Maďarska a Německa. V D18 skončila první štafeta JO (Pesničáková, Matyášová, Novotná) na nepopulárním 4.místě až po větší chybě Míši v závěrečném pytlíku, naopak 6.místo druhé štafety (Skácelová, Mellanová, Hudská) bylo velmi příjemným překvapením. Dvě místa na podiu obsadily i naše H18 štafety, stříbro vybojovala štafeta ve složení  Peterka, Waldhauser, Tkáč a 6.místo opět velmi příjemně překvapilo u štafety ve složení  Hoetzel,Heřmánek, Nejezchleb.

Co na závěr? kromě závodů toho je hodně, o čem by se dalo psát, od sázek o balení cizinců přes společné porady a diskuse, jak společně vzdorovat počasí, nepřízni osudu i obecných hodnotách, po společná jídla, srandu a zpěv našich kultovních písní v čele se “Sweet  Caroline”. Myslím, že mohu mluvit snad za všechny, že nás to nezabilo, ale naopak posílilo a všichni si to náramně užili ve stylu “jeden za všechny, všichni za Ještědskou..”

Filip Stárek

 

 

 

4. 4. 2022 | Daniel Wolf
PARTNEŘI ODDÍLU