Odložené juniorské mistrovství světa v orientačním běhu, tedy jeho lesní část, proběhlo o uplynulém víkendu v Portugalsku. Na pořadu byly tři lesní závody, které byly letos v červenci zrušeny kvůli vysokým horkům a nebezpečí požáru a s tím souvisejícím zákazem vstupu do lesů. Nakonec byla tedy tato lesní část odsunuta na začátek listopadu. Na startu byli závodníci z 32 zemí. Všechny závody proběhly v okolí portugalského městečka Aguiar da Beira v portugalském vnitrozemí. Na závodníky čekala páteční krátká trať, sobotní štafety a nedělní klasika na závěr.

 

Náš oddíl měl zastoupení v podobě Jany Pekařové. Původně nominovaný Matyáš Štregl, který reprezentoval v letní části, bohužel z nominace na podzim vypadl kvůli zranění a tréninkovému výpadku v podzimní sezóně.

Janě se příliš nepovedl páteční middle, kde po několika chybách obsadila 50. místo. V sobotu tak byla nasazena do druhé české štafety, tzv. “B”-týmu, kde běžela první úsek. A běžela ho skvěle. Celý závod se držela na čele a předávala na druhý úsek Lucii Semíkové na prvním místě. Ještě na diváckém průběhu třetího úseku držela tato štafeta, konkrétně finišmenka Ema Černá medailové druhé místo, ale po velké chybě byla nakonec v cíli na krásném 5. místě v redukovaném pořadí (jako lepší z českých štafet, “A” štafeta byla diskvalifikována). Tedy velká bedna a podiové umístění.

Výborně Jana běžela i závěrečnou nedělní klasiku, která jí vynesla 12. místo a nejlepší umístění z českých závodnic. Po pár chybách v úvodu se Jana dostala do tempa, v závěru vytěžila i ze spolupráce se Švýcarkou Graber a do TOP10 jí chybělo půl minuty.

Mapa s tratí klasické trati juniorek na JMS 2022:

Použité fotografie: Martin Křivda, Carlos Viana Rodriguez, archiv Jany Pekařové

9. 11. 2022 | Daniel Wolf
PARTNEŘI ODDÍLU