Koncem sedmdesátých let se zformovala skupina nadšenců pro orientační běh, kteří s podporou pamětníků původního turnovského orientačního oddílu (1968-1970) a několika bývalých jičínských běžců dovedli svou zálibu až k založení oddílu. Stalo se tak 1. ledna 1981.

Po prvních pěti sezónách ve Východočeském kraji se oddíl dostal ze začátečnického dna na dobrou krajskou úroveň. Jediným opravdových závodníkem byl tehdy jen Z. Novák. Příchod dalších zkušených závodníků (M. Folprecht, J. Konopáč) a trenéra V. Zakouřila znamenal posun do vyšších soutěží, resp. začátek výchovy vlastních nadějí.

Trénink vlastních talentů se plně projevil počátkem 90. let, kdy členové oddílu zaznamenali úspěchy, patřící do té doby do říše snů. Medaile Aleše Drahoňovského z juniorského MS 1991 v Berlíně, která byla za 3. místo ve štafetách, několik titulů Mistra ČSFR a Přeborníka ČR v různých OB disciplínách, členství řady lidí v reprezentačních výběrech dorostu a také pořadatelstká účast dospělých a veteránů na WOC ´91 v Mariánských lázních byl impozantní začátek druhé dekády činnosti oddílu.

Jukola 2008 – první účast turnovských týmů na největších štafetách světa ve Finsku.

V týmových soutěžích se na republikové úrovni dokázali prosadit i veteráni. Narůstající propast mezi několika špičkovými závodníky a ostatními členy vedla až k založení nového oddílu SOK Turnov 1. 4. 1993. Ten okamžitě zazářil, titul juniorského mistra světa pro Václava Zakouřila z JMS 1993 v Itálii a následné 2. místo Tomáše Zakouřila na JMS 1995 v Dánsku jsou neoddiskutovatelnými vrcholy turnovského orientačního běhu vůbec.

Odchod většiny dorostenců a části žáků sice vzal OOB TJ Turnov „vítr z plachet“, vzniklá mezera se začala zaplňovat a zanedlouho se do reprezentačních výběrů dostala nová jména. 

Vítanou vzpruhou byl příchod špičkových radioorientačních běžců, kteří velmi rychle vystoupali do nejvyšších pater českého „klasického“ OB. Michaela a Jakub Omovi, Martin Baier, Lenka Novotná, Petr a Martin Váňovi vrátili oddíl do špičky.

25manna 2010. Turnováci jako první český klub, který se zúčastnil slavných švédských 25 členných štafet.

Od roku 1999 nastoupil nový trenér Filip Stárek, který dovedl několik žáků, později dorostenců, na slušnou republikovou úrověň. A tak se postupně v reprezentačních barvách dorostu a juniorů ČR proběhli či na lyžích projeli Monika Vytinová, Ondřej Holas (MUD ‘03, JMS ‘05) a Martin Vlček (JMS LOB ‘06), Daniel Wolf (MED ‘09, JMS ‘10-‘11), Petra Pavlovcová (MED ‘08-‘10, JMS ‘11-’12), Markéta Poloprutská (MED ‘10, JMS ‘11-‘12), Nikola Kochová (MED ‘11), Patrik Horák (MED ‘11, JMS ‘15), Jana Pekařová (MED ‘19).

První titul z MČR klubů pro Turnov přišel v roce 2011.

Dosud nejzářnější období oddílu nadešlo na přelomu třetí a čtvrté dekády fungování. Intenzivní práce s dorostem vyústila až v medaili z MČR klubů v roce 2009 a od té doby se dařilo dorostu sbírat klubové medaile po několik let. Průlom v dospělých přišel s příchodem Tomáše Dlabaji a Pavla Hradce ziskem prvního mistrovského titulu pro nejlepší klub v roce 2011. „Zlatá éra“ pak vyvrcholila v roce 2013, kdy náš oddíl senzačně ovládl MČR klubů jak v dorostu, tak v dospělých a oslavil tak unikátní zlatý double.

Nejvýraznějšího úspěchu člena našeho oddílu na mezinárodním poli dosáhl Tomáš Dlabaja, když v roce 2012 spolu s českou štafetou získal titul Mistra světa!

Ale to už je současnost oddílu, který reprezentují družstva mladších i starších žáků, výborný dorost a junioři, několik špičkových závodníků mezi dospělými a stále početná skupina veteránů běhajících (nejen) pro radost.

Z velmi skromných začátků vyrostl oddíl o němž se v Česku ví, jehož jméno má zvuk a doufejme, že i na konci čtvrté dekády činnosti díky mladým nadějím ten zvuk ještě dlouho mít bude.

PARTNEŘI ODDÍLU